Reklama
Wizyt
Dzisiaj: 42Wszystkich: 157656

Komunikacja i udostępnianie danych

Informatyka » zakres podstawowy » Usługi internetowe » Komunikacja i udostępnianie danych

 

Poczta elektroniczna

Poczta elektroniczna, e-poczta, e-mail (ang. electronic mail, e-mail) – usługa internetowa służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych.

Zalety poczty elektronicznej

 • duża szybkość działania – przesyłki zazwyczaj dochodzą w kilka sekund
 • mały koszt – jeżeli posiada się trwały dostęp do łącza internetowego
 • proste adresy
 • do przesyłek można dołączać nietekstowe załączniki
 • wygoda użytkowania – nie trzeba wychodzić z domu

Wady poczty elektronicznej

 • wymagany dostęp do sieci Internet
 • potrzebny komputer, tablet, smartfon
 • niemożna przesłać rzeczy

Zasada działania poczty elektronicznej

Budowa adresu e-mail :

nazwa_użytkownika@nazwa_sieci
 
Internetowy adres składa się z trzech części :

 1. Nazwa_użytkownika: nazwa konta pocztowego, która powinna być unikalna (co oznacza, że nikt inny nie ma takiego samego adresu poczty jak my), nazwa ta powinna składać się, w większości przypadków, z np. ośmiu znaków i może zawierać jakieś cechy opisujące użytkownika. Jest to nasz identyfikator lub tzw. login,
 2. znak @ zwany małpą oddzielający nazwę użytkownika od nazwy sieci,  
 3. nazwa_sieci: składająca się z kilku słów oddzielonych kropkami. Nazwy sieci również są unikalne dla danego prowidera serwera pocztowego np.: interia.pl, wp.pl, poczta.onet.pl itd.

 

 

Dyski wirtualne  (chmura)


Dysk wirtualny - określenie zasobów pamięci masowej niedostępnych bezpośrednio w komputerze, lecz udostępnionych przez specjalny program w taki sposób, jakby były fizycznie obecne.

 

 

 Google dysk (Google drive)

Usługa polegająca na udostępnieniu przestrzeni dyskowej na serwerach Google. Dysk Google został zintegrowany z Google Docs, dzięki czemu użytkownicy po zalogowaniu znajdą w niej wszystkie dotychczas utworzone dokumenty.

Googledrive logo.svg

 

 

OneDrive (SkyDrive)

Wirtualny dysk autorstwa Microsoft, część serwisu Windows Live. Nazwa SkyDrive nawiązywała do popularnego wyobrażenia Internetu jako chmury. Po przegranej batalii sądowej z brytyjską telewizją BSkyB Microsoft zmuszony był do zmiany nazwy usługi na OneDrive.

 

Dropbox

Usługa świadczona przez Dropbox, Inc. polegająca na udostępnieniu przestrzeni dyskowej na serwerach tej firmy. Wysyłanie, przeglądanie i pobieranie danych jest możliwe poprzez zwykłą przeglądarkę lub poprzez dedykowaną aplikację zainstalowaną na komputerze.

 

 

OnetDysk

Usługa wirtualnego dysku świadczona przez firmę Onet

 

 

 

FTP i serwery plików

FTP (ang. File Transfer Protocol) - jest protokół transferu plików umożliwiający przesyłanie plików między użytkownikiem a serwerem FTP.

 

Zadania do wykonania

 

Zadanie 1.

Wyślij wiadomość e-mail z pozdrowieniami do trzech dowolnych osób z grupy.

 

Zadanie 2.

Utwórz wirtualny dysk np.: Google Dysk, OneDrive lub Onet.Dysk. Utwórz na nim dokument zawierający informacje na temat zalet i wad dysków wirtualnych, a następnie udostępnij go trzem osobom z grupy.

 

Reklama