Reklama
Wizyt
Dzisiaj: 6Wszystkich: 190664

Eksportowanie prezentacji

Informatyka » zakres podstawowy » Prezentowanie danych » Eksportowanie prezentacji

 

Przy przygotowywaniu prezentacji multimedialnej należy się zastanowić nad warunkami technicznymi, w jakich będzie ona przedstawiana, zwłaszcza jeśli pokaz będzie przeprowadzony z wykorzystaniem innego komputera. Czy będzie dostępny program PowerPoint, jeśli tak to w jakiej wersji?

 

 

 

Tworzenie Pokazu programu PowerPoint

Prezentacja zapisana jako Pokaz programu PowerPoint jest uruchamiana od razu w widoku pokazu slajdów zamiast w widoku normalnym. Aby zapisać prezentację jako automatycznie uruchamiająca się na komputerze wybieramy opcję zapisz jako, po podaniu nazwy zmieniamy typ na Pokaz programu PowerPoint. Tak zapisany plik prezentacji posiada rozszerzenie *.pps lub *.ppsx.

 

 

 

Prezentacja programu PowerPoint 97-2003

Jeśli na komputerze, na którym chcemy uruchomić prezentacje, zaintalowany jest pakiet Microsoft Office w wersji starszej niż 2007, to prezentację  należy zapisać z rozszerzeniem *.ppt. Na liście Zapisz jako typ należy wybrać opcję Prezentacja programu PowerPoint 97-2003.

Trzeba jednak pamiętać, że będą usunięte wszystkie funkcje i efekty w prezentacji, których starsze wersje programu nie obsługują.

 

 

 

Format PDF (Portable Document Format)

Format PDF służy do przenoszenia, przeglądania i drukowania dokumentów. Plików w tym formacie nie można modyfikować bez odpowiedniego oprogramowania.

Zalety formatu PDF:

  • możliwość tworzenia dokumentów, które zachowują ten sam wygląd podczas przeglądania i drukowania niezależnie od stosowanego systemu.
  • najbardziej rozpowszechniony standard przekazywania publikacji.
  • kontrola nad wyglądem drukowanego dokumentu,
  • elementy graficzne wewnątrz pliku,
  • integracja formatu z przeglądarkami internetowymi,
  • znaczne zmniejszenie wielkości pliku,
  • duża dostępność i darmowość oprogramowania Adobe Reader lub Foxit Reader

 

Tworzenie dokumentów PDF

Do tworzenia dokumentów PDF możemy użyć bezpłatnego programu PDFCreator. Umożliwia on konwersję dokumentów z każdego programu mającego opcję wydruku. Konwersji dokonuje się "drukując" dokumenty na instalowaną przez program wirtualną drukarkę o nazwie PDFCreator.

 

 
Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, a cały proces konwersji wykonywany praktycznie automatycznie, w jej trakcie wystarczy podać tylko tytuł dokumentu. Na koniec zostaje automatycznie uruchomiona przeglądarka Adobe Acrobat Reader abyśmy mogli sprawdzić czy konwersja została przeprowadzona prawidłowo.

 

 

Zadanie

1. Dowolną prezentację programu PowerPoint zapisz jako Pokaz programu PowerPoint. Sprawdź co dzieje się po uruchomieniu tak zapisanej prezentacji.

2. Znajdź w sieci dowolny program do konwersji plików na format PDF. Przy jego użyciu dokonaj konwersji dowolnego dokumentu programu Word na plik PDF. Porównaj zawartość plików.

3. Znajdź w sieci dowolny program do konwersji plików PDF na format DOC. Przy jego użyciu dokonaj konwersji dowolnego pliku PDF do dokumentu programu Word. Porównaj zawartość plików.

 

Reklama