Reklama
Wizyt
Dzisiaj: 9Wszystkich: 170163

Dobór konfiguracji komputera

Informatyka » zakres podstawowy » Budowa komputera » Dobór konfiguracji komputera

 

Przed zakupem jakiegokolwiek komputera trzeba zadać sobie pytanie „do czego używany będzie zestaw?”. Po co kupować wydajny komputer, który będzie używany do pracy biurowej?

Wyróżnia się cztery podstawowe konfiguracje komputerów:

 • Komputer do pracy biurowej
 • Komputer domowy
 • Centrum Multimedialne
 • Komputery do gier

 

Komputer do pracy biurowej

Komputer taki jest zwykle używany do pracy z pakietami biurowymi, przeglądania Internetu. W takich komputerach nie jest ważna wydajność, oczywiście komputer musi być na tyle mocny, aby działać stabilnie z dedykowanym systemem operacyjnym. Wystarczy tutaj zintegrowany układ graficzny, dźwiękowy i karta sieciowa. Oczywiście komputer nie może być zbudowany ze słabych jakościowo komponentów, gdyż komputer biurowy zazwyczaj pracuje po osiem godzin dziennie i musi być niezawodny.

 

Komputer domowy

Komputer domowy służy do wielu zadań. Główne z nich to przeglądanie Internetu, komunikatory internetowe, gromadzenie domowej galerii zdjęć, muzyki, obróbka zdjęć i filmów. Do takiego komputera zaleca się zastosować płytę główną ze średniej półki, procesor dwu rdzeniowy, 2GB pamięci operacyjnej i w miarę pojemny dysk, aby pomieścić wszystkie pliki. Co do karty graficznej to najlepiej oddzielny układ.

 

Komputer Multimedialny

Są to komputery wykorzystywane do odtwarzania muzyki MP3, filmów DivX, DVD, przeglądania zdjęć itp. Tutaj wystarczy 2GB pamięci, płyta główna ze średniej półki, dwurdzeniowy procesor i średniej pojemności dysk twardy. Na pewno przyda się tuner telewizyjny i dobra, ładna obudowa. Komputer musi być również cichy, za czym idzie zintegrowana lub pasywnie chłodzona karta graficzna. Napęd optyczny może być nawet Blu-ray, gdyż standard ten robi się coraz popularniejszy.

 

Komputer do gier

Dzisiejsze gry są jak wiadomo bardzo wymagające. Tutaj wszystkie komponenty wpływają na płynność animacji w grze. Komputery do gier są przy tym dużo droższe od innych maszyn. Tutaj należy wybrać dobrą płytę główną opartą np. na chipsecie P45, co najmniej 4GB pamięci operacyjnej, szybki procesor dwu lub cztero rdzeniowy. Co do ilości pamięci karty graficznej to zależy od rozdzielczości natywnej monitora. Jeżeli wynosi ona do 1440x900 to wystarczy ok. 1GB jeśli więcej to nie zaszkodzi 2GB. Płyta główna najlepiej z dwoma złączami PCI-E aby w przyszłości rozbudować komputer o drugą kartę graficzną. Dysk twarde najlepiej podpiąć w RAID. Ważna jest też dobrze chłodzona obudowa zapewniająca szybki obieg powietrza.

 

Laptop czy komputer stacjonarny?

 

Kilka cech przemawiających za komputerem stacjonarnym:

 • zdecydowanie większa wydajność przy tej samej cenie sprzętu
 • łatwiejsza i tańsza rozbudowa komputera
 • łatwiejszy i tańszy w naprawie - lepszy dostęp do poszczególnych podzespołów
 • lepszy komfort pracy - większy monitor i większy wybór klawiatur i innych urządzeń sterujących


Kilka cech przemawiających za laptopem:

 • mobilność -  jest to sprzęt przenośny
 • zajmuje mniej miejsca w pomieszczeniu
 • mniejsze zapotrzebowanie na prąd

 

Zadanie domowe

Na podstawie informacji odszukanych w internecie (porównywarki, sklepy z elektroniką, aukcje) zaprojektuj dla siebie zestaw komputerowy. Maksymalna cena zestawu wynosi 4000 zł. Zapisz parametry i cechy wszystkich podstawowych podzespołów. Każdy wybór krótko uzasadnij. Do wykonania zadania wykorzystaj plik zamieszczony poniżej.

Reklama